Ostatnio wśród osób, z którymi się spotykam, bardzo popularny jest hummus. Rzecz jasna, jest to hummus znaleziony na sklepowej półce, często w składzie posiadający cukier. To okrutny chwyt producentów, mający na celu pobudzenie ośrodka przyjemności u konsumenta i szybkie przyzwyczajenie go do TEGO WŁAŚNIE PRODUKTU.
Wiadomo, nie od dziś, że słodki smak uzależnia najszybciej na świecie, bo jest pierwszym smakiem, który poznajemy w swoim życiu (mleko matki oraz większość mlek modyfikowanych posiada słodki smak).
Teoretycznie z roku na rok zwiększa się społeczna świadomość żywieniowa, lecz praktyka pokazuje, że jeszcze dużo pracy przed nami.
Ja zawsze mocno zachęcam do poświęcenia czasu na przyrządzanie posiłków w domu. Dzięki temu WIEMY, CO JEMY. Wiemy, jak posiłek został przyrządzony, co do niego dodaliśmy, doprawiamy go pod własne preferencje smakowe. Czynnik ekonomiczny również przewyższa zakup gotowych produktów.
Domowe gotowanie jest TAŃSZE.
Jesienna pasta jest bardzo tania.
Wprowadzając własne, dobrej jakości posiłki i celebrując regularne jedzenie, zaczynamy być lepiej odżywieni, odchodzi nam ochota na podjadanie w ciągu dnia i…finalnie JEMY MNIEJ, a to równa się zwiększeniu oszczędności na koncie.
Wiem, że na pierwszy rzut oka (a właściwie ucha 🙂 ) brzmi to niedorzecznie, ale uwierzcie mi, że tak jest. Osoby, które zmieniły ze mną nawyki żywieniowe, mogą to potwierdzić.
Dzisiaj dzielę się z Wami szybką „wariacją” na temat hummusu. To jesienna pasta, która sprawi, że szynka i ser staną się nudne.
Będzie to jesienna pasta, przyrządzona z czerwonej soczewicy. Preferuję użycie suchego ziarna, jeśli jednak twierdzicie, że NIE MA NA TO CZASU, to użyjcie soczewicy gotowanej na parze(np. firmy Bonduelle).
SKŁADNIKI:
- szklanka czerwonej soczewicy (najlepiej tej w całości, nie ciętej)
- 2 większe ząbki czosnku
- 2 łyżki pasty tahini
- 5-6 łyżek wody z gotowania soczewicy lub świeżo przegotowanej
- pół łyżeczki kurkumy
- szczypta chilli, pieprzu cytrynowego, czerwonej papryki (może być wędzona)
- oliwa do podania, np. cytrynowa
PRZYGOTOWANIE:
Soczewicę dobrze wypłukać na sicie pod bieżącą wodą. Przełożyć do garnka i zalać zimną wodą na minimum 2 godziny. Po tym czasie jeszcze raz wypłukać i zalać świeżą wodą. Gotować na małym ogniu do miękkości, ale nie rozgotowywać. Czas gotowania zależy od firmy i rodzaju ziarna, ale zazwyczaj nie krócej niż 10-15 minut. Jeśli używasz soczewicy z puszki, to pamiętaj, aby dobrze wypłukać ją pod bieżącą wodą przed zmiksowaniem. Czosnek przecisnąć przez praskę. Wszystkie składniki razem zmiksować przy użyciu blendera / malaksera. Doprawić według własnych preferencji. Podawać z oliwą. Jesienna pasta świetnie sprawdzi się jako smarowidło na kanapki, dip do warzyw, albo dodatek do kaszy gryczanej niepalonej.
Przepis na pyszny chleb znajdziesz pod tym linkiem –> https://sposobnazycie.pl/chleb-gryczany-bezglutenowy/