…Jej wysokość CUKRZYCA
Tak wiele się o niej mówi, a czym tak naprawdę jest i z czym się wiąże?
Na to i kilka innych pytań postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną związaną z nieprawidłowym działaniem lub wydzielaniem insuliny, która to jest hormonem wytwarzanym przez komórki β trzustki. Jej zadaniem jest zarządzanie stężeniem glukozy w naszym organizmie oraz doprowadzanie energii do komórek. Insulina bierze także udział w metabolizowaniu- „przetwarzaniu” dostarczanych przez nas składników odżywczych wraz z pożywieniem.
NA POCZĄTEK KILKA FAKTÓW
Cukrzycę dzielimy głównie na dwa typy: cukrzycę typu 1 oraz cukrzycę typu 2. Może występować też tzw. cukrzyca ciążowa oraz specyficzne formy cukrzycy: zaburzenia genetyczne, zespoły genetyczne związane z cukrzycą czy cukrzyce wywołane lekami.
Chorobę diagnozuje się na podstawie badań stężenia glukozy w osoczu krwi żylnej w trzech krokach:
- Oznaczenie glukozy w osoczu krwi żylnej na czczo, która pobierana jest 8-14 godzin od ostatniego posiłku (norma 70-99 mg/dl) .
- Oznaczenie glikemii w 120-stej minucie doustnego testu tolerancji glukozy (norma < 140 mg/dl).
- Oznaczenie glikemii krwi, która jest pobierana o dowolnej porze dnia (norma < 200 mg/dl)
- Nieco inaczej sprawa wygląda u kobiet w ciąży. Badanie polega na oznaczeniu poziomu glukozy na czczo oraz w 60-tej i 120-stej minucie po podaniu roztworu glukozy.
Każde z oznaczeń, jak widać powyżej ma swoje określone normy, na podstawie których dokonuje się rozpoznania cukrzycy lub jej brak.
Cukrzyca może być dziedziczona.
Jednak bardzo duży wpływ na to, czy wystąpi, ma styl życia danej osoby. Złe odżywianie, nadmierna podaż energii, spożywanie zbyt dużych ilości przetworzonej żywności, brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, przewlekły stres, to główne jej przyczyny.
A czy jest się czego obawiać, gdy czujemy się zdrowi?
Jeśli jesteśmy zdrowi to teoretycznie nie powinniśmy się martwić o cukrzycę. W dalszej części artykułu poznasz kilka informacji na które warto zwrócić uwagę.
Aby móc lepiej poznać tą chorobę warto wiedzieć jakie są jej objawy.
Jednym z podstawowych objawów jest zwiększone stężenie glukozy we krwi. Cukrzyca charakteryzuje się też występowaniem glukozy w moczu, zwiększonym apetytem/łaknieniem i pragnieniem, częstszym oddawaniem moczu, a także osłabieniem, uczuciem zmęczenia, zaburzeniami widzenia. Do objawów cukrzycy mogą należeć także zmiany skórne, świąd skóry czy gorsze gojenie się nowo powstałych ran, a nawet grzybica.
Różnice pomiędzy cukrzycą typu I i typu II.
Bardziej powszechna jest cukrzyca typu 2. Szacuje się, że jest to około 80% chorych. Cukrzyca typu 1 jest najczęściej rozpoznawana poniżej 40 roku życia w momencie, gdy choroba jest zazwyczaj w zaawansowanym stadium ( np. podczas uzyskiwania pomocy lekarskiej przy śpiączce ketonowej) , natomiast cukrzyca typu 2 diagnozowana jest powyżej 40 roku życia, często podczas zwykłych badań, ponieważ nie daje typowych objawów, a stan pacjenta może być bardzo dobry. Tak było do niedawna. Z roku na rok obserwuje się coraz więcej zachorowań wśród młodych pacjentów. Otyłość wśród dzieci staje się główną przyczyną przesuwania granicy wieku.
Typy cukrzycy różnią się też przyczynami jej powstania.
W przypadku cukrzycy typu 1 główną przyczyną jest zmniejszenie lub nawet brak wydzielania insuliny, natomiast w cukrzycy typu 2 przyczyną jest oporność tkanek na insulinę lub niedobór insuliny. Typy można także rozróżniać przez stężenie insuliny we krwi. W przypadku cukrzycy typu 1 jest ono bardzo małe, może nawet wynosić zero, a przy cukrzycy typu 2 może być zarówno zwiększone, zmniejszone jak i normalne.
Cukrzyca często kojarzy nam się z nadwagą.
W większości przypadków cukrzyca typu 2 dotyka właśnie osoby z nadwagą lub otyłością, natomiast cukrzyca typu 1 dotyczy zazwyczaj osoby z prawidłową masa ciała lub nawet niedowagą.
Jeśli chodzi o sposób leczenia jaki podejmuje się w przypadku cukrzycy typu 1 jest to przede wszystkim odpowiednia dieta, włączenie aktywności fizycznej w ciągu dnia oraz stosowanie insuliny.
W przypadku cukrzycy typu 2 na pierwszym miejscu również jest dieta oraz włączenie aktywności fizycznej, jednak stosuje się też leki zmniejszające stężenie glukozy we krwi, a w niektórych przypadkach również insulinę.
Teraz pewnie, w Twojej głowie pojawia się pytanie „Co robić, aby zapobiegać cukrzycy?”
Przede wszystkim dbać o siebie! Zdrowo się odżywiać. Nie zapominać o ruchu w ciągu dnia, spacerować, uprawiać ulubiony sport.
A co jeśli cukrzyca jednak przyjdzie?
Przede wszystkim nie martwić się na zapas. Jest naprawdę dużo możliwości, aby ją leczyć. Gdy badania potwierdzą diagnozę, warto skonsultować wyniki z lekarzem oraz dietetykiem.
Zobaczysz, że Twoja współpraca z dwoma specjalistami na pewno zaowocuje w poprawie zdrowia i wyników badań.