Pewnie każdy z Was zastanawia się,
jak PRAWIDŁOWO zaplanować sobie
pory spożywania posiłków każdego dnia.
Czy jeść 5 razy dziennie, a może lepiej 3 lub w ogóle jeść tylko wtedy, kiedy pojawi się GŁÓD?
Czym w ogóle jest GŁÓD?
Otóż jest to fizjologiczne odczucie organizmu związane z niedoborem pożywienia 🙂
Nie chcę przytaczać Wam cytatów z książek, które miałam w swoich rękach, ani też popularnych systemów żywieniowych, które mówią o właściwej ilości posiłków. Osobiście wyznaję zasadę, że WSZYSTKO należy dopasować INDYWIDUALNIE do stanu zdrowia danej osoby, jej stylu życia, poziomu aktywności fizycznej, rodzaju pracy, czasu jaki mija od momentu porannego przebudzenia, do pory, w której kładzie się spać.
NIE MA JEDNEJ RECEPTY DLA CAŁEJ LUDZKOŚCI!
To, co sama proponuję Ludziom, z którymi współpracuję przedstawia się tak:
- ŚNIADANIE zjedz do godziny po przebudzeniu. To bardzo ważny posiłek i czas jego spożycia jest istotny. Jeśli zjemy później, możemy doprowadzić do zbyt dużego spadku poziomu glukozy we krwi, co w konsekwencji spowoduje, że śniadanie zjemy zbyt obfite (–>to może dać nam uczucie natychmiastowej senności poposiłkowej). Może także rozbudzić potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego w trakcie lub tuż po śniadaniu. A już najgorszym scenariuszem jest stan, w którym do końca dnia „chodzi” za nami potrzeba podjadania cukierków, czekolady, czegokolwiek co znajdzie się w zasięgu naszego wzroku. W konsekwencji podsumowując dzień może okazać się, że zjedliśmy dwa a nawet trzy razy więcej, niż powinniśmy.
- KOLACJĘ zjedz nie później niż 2-3 godziny przed snem. Jedzenie ostatniego posiłku o 18:00 to MIT JAKICH MAŁO! Jeśli ktoś kładzie się spać o północy (większość z nas nawet później), to jego organizm zwyczajnie zaczyna być głodny. Głód podnosi poziom hormonów stresu, te podwyższone w nocy zaburzają naszą regenerację i zazwyczaj w ogóle się nie obniżają. Rano wstajemy zmęczeni, bez sił i z wilczym głodem. (to tak w dużym skrócie). Kolację zjedz lekką, najlepiej bez owoców, możesz jeść kasze, ryby, mięso, sałatki, czasem dobrą kanapkę, itp. Tutaj chodzi o umiar i różnorodność 😉
- Pozostałe posiłki zjadaj w równych odstępach czasu. Tak, aby każdy dzień był mniej więcej podobny. Większość z nas kwalifikuje się do grupy, dla której 4 posiłki są ilością optymalną. Lecz jeśli ktoś wstaje pomiędzy 5:00 a 6:00 i idzie spać o północy i do tego biega lub mocno trenuje każdego dnia, albo ma intensywną pracę (ta umysłowa jest równie wyczerpująca, jak praca fizyczna), to zdecydowanie powinien jeść tych posiłków 5-6.
Co jeśli pomiędzy zaplanowanymi posiłkami poczujesz GŁÓD?
—> NAPIJ SIĘ WODY! Albo ciepłej herbaty, naparu z ziół. Taki niby głód, to często PRAGNIENIE. Pierwszy sygnał odwodnienia. Więc prędko łap za szklankę z wodą. Powinno pomóc 🙂
—> Staraj się nie ulegać podjadaniu. Lepiej kolejny posiłek zjedz pół godziny wcześniej. Obserwuj reakcje organizmu, bo może się okazać, że potrzebujesz większych porcji, albo inaczej skomponowanych posiłków. Wszystko da się tak ustawić, aby organizm z nami współpracował i zbyt często się nie buntował.
JAK JEŚĆ?
Często powtarzam, że bardzo duże znaczenie ma HIGIENA JEDZENIA.
Posiłki spożywaj na siedząco, w skupieniu. Zwracaj uwagę na każdy kęs. Nie jedz łapczywie. Powoli przeżuwaj każdą porcję pokarmu, który wkładasz do ust. Jama ustna jest pierwszym etapem procesu trawienia pokarmu. Jeśli dobrze pogryziesz i wymieszasz ze śliną, to dalsze odcinki układu pokarmowego będą Tobie bardzo wdzięczne. Więcej wartości odżywczych zostanie przez Ciebie „zatrzymanych”. Chyba, że jesz fast-food, to wolne przeżuwanie niewiele zmieni w temacie zdrowia 😉
Staraj się nie pić w trakcie jedzenia, aby niepotrzebnie nie rozcieńczać enzymów i nie zwiększać sztucznie objętości żołądka.
NAJWAŻNIEJSZE! Nie jedz z talerzem na komputerze, albo z oczami w smartfonie. Umysł wtedy nie skupi się na jedzeniu, tylko na wszystkim, co robisz. Jedzenie to fizjologia, która jest dla mózgu zwyczajna. Cała reszta jest bardzo ciekawa, ale przez nią możemy nawet nie zauważyć jaki smak miał obiad, albo z czym była kanapka.
ZWRÓĆ NA TO WSZYSTKO UWAGĘ!
A jeśli masz jakieś pytania, śmiało pisz 🙂